student

Högskolan för lärande och kommunikation

Högskolan för lärande och kommunikation

Avslutningshögtid

Varje år avslutar flera hundra studenter sin högskoleutbildning vid Högskolan för lärande och kommunikation. Det uppmärksammar högskolan genom att bjuda in alla studenter som tar examen till en avslutningshögtid.

Nästa avslutningshögtid äger rum i JU-aulan fredagen 7 juni 2019.

Avslutningshögtid med studenternas inbjudna gäster. Högtiden innehåller tal, musik och utdelning av minnesgåva.

Insläppet till JU-aulan startar en halvtimme före själva avslutningshögtiden. Observera att platserna ska intas senast 15 minuter före ceremonin startar!

De olika programmen/inriktningarna börjar sina avslutningshögtider enligt följande:

10:00 - 11.00 Ämneslärare, Grundlärare inriktning fritidshem samt alla Masterprogram.

12:00 - 13:00 Grundlärare F-3, 4-6.

14:00 - 15:00 Medie- och kommunikationsvetenskap.

16:00 - 17:00 Human Resources samt Internationellt arbete - Globala studier.

Repetition och mingel

För studenter som tar examen, se tider för repetition och mingel här.Word

Anmälan

Anmälan till avslutningshögtiden kan göras här 1-20 maj.länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster Inbjudan gäller dig som läser din sista termin på grundutbildning eller magister-/masterutbildning på HLK under VT19.

Gäster

Till avslutningshögtiden är släkt och vänner välkomna. Varje student har möjlighet att bjuda in max tre gäster.

Klädsel

Studenter som deltar i högtiden får låna sjalar. Sjalarna delas ut vid minglet och återlämnas direkt efter avslutningshögtiden.

Lokaler

Studentminglet arrangeras på Terrassen utanför Campus Arena. Avslutningshögtiden hålls i JU-aulan på HLK.

Parkering

Parkeringshus finns i närheten av högskolan. För ytterligare information om parkeringsmöjligheter se Jönköpings kommuns parkeringsöversiktlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Kontakt

Ulrika Stjerndahl
Ansvarig för avslutningarna

ulrika.stjerndahl@ju.se

Programansvariga/ Utbildningsledare

Kerstin Ericson

Lärarprogrammen

kerstin.ericson@ju.se

Stefan Engberg

Grundlärarprogrammet

stefan.engberg@ju.se

Weronica Ader

Ämneslärarprogrammet

weronica.ader@ju.se

Ingela Bergmo-Prvulovic

Human Resources

ingela.bergmo-prvulovic@ju.se

Ann-Sofie Lekenstam

Internationellt arbete
- Globala studier

ann-sofie.lekenstam@ju.se

Eva-Lotta Palm

Medie- och kommunikationsvetenskapliga programmet

eva-lotta.palm@ju.se

Mia Verhoeff Friman
International Communication

mia.verhoeff-friman@ju.se

Lilly Augustine

Interventions in Childhood

lilly.augustine@ju.se

Robert Lecusay

EDUCARE

robert.lecusay@ju.se